Ортодонтія

Ортодонтія – це одна з найважливіших складових частин комплексної стоматології. Головними завданнями лікаря-ортодонта на сьогоднішній день є досягнення єдності між функцією та естетикою, тобто створення гармонійного союзу здоров’я та краси.

Мета ортодонтичного лікування:

  1. Створення рівних зубних рядів та ідеального співвідношення верхньої та нижньої щелеп.
  2. Досягнення гарного профілю обличчя.
  3. Побудова привабливої посмішки.
  4. Нормалізація функції скронево-нижньощелепного суглоба та жувальних м’язів.
За різними даними від 50% до 80% дітей раннього віку вже вимагають спостереження в лікаря-ортодонта. Більшість патологій прикусу починає формуватися в ранньому віці при прорізуванні перших молочних зубів.

Причинами виникнення порушень є не лише спадковість, але й більшою мірою шкідливі звички та неправильне годування дитини. На жаль, велика частина таких патологій залишається непоміченою батьками. Тому перший похід до ортодонта повинен відбутися у віці 5–6 років. З цього віку лікар-ортодонт може прослідкувати за правильним ростом щелеп та зубів, і при необхідності відкоректувати його за допомогою трейнерів та інших апаратів.

Правильний прикус — це не лише естетика, а й попередження розвитку різноманітних захворювань зубів, щелеп та інших систем організму. Адже з будь-якою ортодонтичною патологією пов’язані серйозні проблеми. А саме — розвиток карієсу та його ускладнень, захворювання ясен та рання втрата зубів, порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба, вимови, загальних захворювань та естетики і, як наслідок, – складна соціальна адаптація дитини в дитячому колективі. На жаль, з віком патологія прикусу посилюється, і в майбутньому знадобиться більш дорого вартісне лікування протягом тривалого часу, можливе видалення зубів, а в деяких випадках і хірургічне втручання.

Як проводиться ортодонтичне лікування?

За допомогою спеціальних ортодонтичних конструкцій змінюється положення зубів у зубному ряду, при цьому нормалізується робота жувальних м`язів та розвиток щелепної кістки. Ці конструкції створюють помірний тиск на зуби та щелепи.

Сучасна ортодонтія має в своєму розпорядженні всі необхідні конструкції для виправлення прикусу: брекет-система, капи, ретейнери, пластини тощо.

Брекети — це незнімна ортодонтична конструкція, яка представляє собою ряд замків, які приклеюються на зовнішню або внутрішню поверхню зубів за допомогою спеціального клею. Для кожного зуба — свій розмір брекета. У пазах брекетів фіксуються силові дуги, виготовлені з матеріалу, що володіє пам’яттю форми. Опір цих дуг — це та сама сила, яка повільно, але неухильно вирівнює зубний ряд. Поворот зуба при впливі брекета — це процес, який триває від декількох місяців і до двох років.

Металеві брекети вважаються найбільш простими та надійними. Важливим фактором є їх висока міцність за рахунок використання металевої конструкції, а також мінімальне тертя між пазами та дугою, завдяки чому процес лікування зубів значно прискорюється. Єдиним недоліком металевих брекетів є недостатній естетичний зовнішній вигляд.

Проте і з цією проблемою сучасна ортодонтія справляється без проблем — можна прикрасити брекети різнокольоровими гумками (лігатурами) на ваш смак.

Керамічна брекет-система — брекети виготовлені з кераміки. Вони менш помітні на зубах, і до них менше пристає наліт. Ця система більш зручна для пацієнтів, яким важлива естетика. Хоча керамічний брекет без металевого пазу через підвищене тертя між дугою і зубом може трішки збільшити тривалість лікування.

Сапфірофі брекети виготовляються з монокристала штучних сапфірів, що відрізняються високою міцністю та відмінними естетичними властивостями. Сапфірові брекет-системи оптимально підходять пацієнтам, у яких зубна емаль білого кольору, оскільки є майже прозорими. Крім того, сапфірові брекети не схильні до забарвлення і не затримують наліт. Однак, при використанні цього виду брекетів, прикус виправляється повільніше, ніж при використанні металевих брекет-систем. Сапфірові брекети вартістю значно перевищують металеві та керамічні, що пояснюється специфікою матеріалу. Однак, при виборі сапфірових брекетів, ціна компенсується естетичним зовнішнім виглядом, а також гарантованою зручністю протягом усього періоду лікування.